• Bizi sosyal medyada da takip edin

TEKNOPARK ANKARA MEDİKAL SEKTÖR KÜMESİ TOBB ETÜ AKADEMİSYENLERİYLE BULUŞTU

<p>Teknopark Ankara Medikal Sektör Kümelenmesi (İvediKüme Medikal) üyesi 10 firmanın yetkilileri TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi akademisyenleriyle 21 Aralık Çarşamba günü

Teknopark Ankara Medikal Sektör Kümelenmesi (İvediKüme Medikal) üyesi 10 firmanın yetkilileri TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi akademisyenleriyle 21 Aralık Çarşamba günü TOBB ETÜ Sosyal Tesisleri 3. Salonda düzenlenen toplantıda bir araya geldi. İvediKüme Medikal Yönetim Kurulu Başkanı Turabi Ünal’ın katılımıyla 12:00 – 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilen toplantıda firmalar, yürüttükleri ya da fikir aşamasındaki projelerine yapılabilecek katkılar hakkında akademisyenlerle görüştü. Akademisyenlerle yapılan görüşmelerin ardından TOBB Garaj ve TOBB Teknoloji Merkezlerini ziyaret eden firmalar, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İvedik Teknoloji Transfer Ofisi, Teknopark Ankara ve TOBB ETÜ iş birliğiyle TOBB ETÜ ev sahipliğinde gerçekleştirilen organizasyon, TOBB ETÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü Hakan Kızıltoprak’ın sunumuyla birlikte yenen öğle yemeğiyle başladı. Yaptığı sunumda Hakan Kızıltoprak, üniversite sanayi iş birliğinin dünyadaki başarılı örnekleri ve teknoloji transfer ofislerinin tarihi süreci hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin bu süreçleri hızlı bir şekilde tamamladığını vurgulayan Kızıltoprak, üniversitelerde bulunan güçlü akademik kadrolar, son yıllarda sayıları hızla artan teknoloji transfer ofisleri ve organize sanayi bölgelerinin çalışmalarıyla üniversite sanayi iş birliğinin sağlanması için gerekli alt yapı çalışmasının tamamlandığını, artık bilginin ticari değere dönüştürülerek bu çalışmaların meyvesinin toplanma zamanının geldiğini belirtti. İvedik TTO ve Teknopark Ankara’nın konuya gösterdiği hassasiyet için teşekkür eden Kızıltoprak, “Üniversite sanayi iş birliğiyle ilgili ilk kez bu tarz bir organizasyon düzenliyoruz. Eksiklerimiz ya da hatalarımız varsa bunları düzeltip, farklı sektörler için de benzer çalışmaları yine İvedik TTO ve Teknopark Ankara ile gerçekleştirmek isteriz. Umarım bu toplantıdan olumlu sonuçlar alırız” dedi.

İvedik Teknoloji Transfer Ofisi’nin İvediKüme Medikal üyelerine gerçekleştirdiği firma ziyaretlerinde belirlenen akademik destek ihtiyaçları doğrultusunda TOBB ETÜ – TTO ile yapılan görüşmelerde projeler ve gerekli uzmanlık alanları istişare edildi. Görüşmelerin sonucunda TOBB -TTO tarafından talep edilen destekleri sağlayabilecek 15 akademisyen belirlendi. Firma yetkilileri ve akademisyenlerin bir araya gelmesi için TOBB-ETÜ Sosyal tesislerinde düzenlenen toplantıda 15 akademisyen, firmaların projeleriyle ilgili 30’ar dakikalık 27 görüşme gerçekleştirildi. Firma yetkililerinin memnuniyetlerini ifade ettikleri görüşmelerin somut projelere dönüşmesi için ikinci görüşmelerin firmaların üretim tesislerinde gerçekleştirilmesi planlandı.

Akademisyenlerle yapılan görüşmelerin tamamlanmasından sonra TOBB – ETÜ Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü eşliğinde TOBB Garaj ve TOBB Teknoloji Merkezini gezerek tespitlerde bulunan firma yetkilileri çalışmalar hakkında bilgi aldı. Özellikle TOBB Teknoloji Merkezi’nde yürütülen projeler büyük ilgi gördü.

 

Liste