• Bizi sosyal medyada da takip edin

Sınai Mülkiyet Hakları Farkındalık Eğitim Semineri Düzenlendi

Teknopark Ankara ve Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliği ile “Sınai Mülkiyet Hakları Farkındalık Eğitimi” 28 Ocak 2020 tarihinde Teknopark Ankara ve İvedik OSB’de faaliyet gösteren firma yetkililerinin katılımıyla gerç

Teknopark Ankara ve Türk Patent ve Marka Kurumu iş birliği ile “Sınai Mülkiyet Hakları Farkındalık Eğitimi” 28 Ocak 2020 tarihinde Teknopark Ankara ve İvedik OSB’de faaliyet gösteren firma yetkililerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Etkinlik, Teknopark Ankara Genel Müdürü Berk Yavru’nun açılış konuşmasıyla başladı.
Teknopark Ankara Genel Müdürü Berk Yavru konuşmalarında; "Teknopark Ankara, bölgemizden çıkan sınai mülkiyet başvuru sayısını arttırmak ve desteklemek için bir çalışma başlatmıştır. Bu çalışmayla ilgili detaylı bilgiyi Teknoloji Transfer Ofisimizden alabilirsiniz. Kendi start-up’ını yatırımcıya satmış eski bir girişimci olarak, yatırım arayışında olan girişimcilerimize; sınai mülkiyet hakkı başvurularının, şirket değerlemesinde önemli rol oynadığını belirtmek istiyorum" dedi.
Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları Temel Kavramlar oturumunda Türk Patent ve Marka Kurumu uzmanı Av. Osman Umut Karaca Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında marka, coğrafi işaret, geleneksel ürün adı, endüstriyel tasarım ve patent haklarına sağlanan hukuki koruma konusuyla ilgili bilgi verdi. Eğitimin ikinci oturumunda sunum gerçekleştiren Melike Yılmaz, ulusal ve uluslararası marka tescil süreci hakkında katılımcıları bilgilendirdi.
Öğleden sonra Fikri Hangül’ün patent konusunda gerçekleştirilen 3 oturumda gerçekleştirdiği sunumlarıyla devam etti. Patentlenebilirlik kriterlerinin detaylı şekilde incelendiği etkinlikte patente konu olabilecek buluşlar ve patentlenemeyecek buluşlar hakkında bilgi verildi. Patent başvurusu öncesinde yapılması gerekenlerin açıklandığı etkinlikte uygulamalı patent başvurusu gerçekleştirildi. Eğitimin son oturumunda ise başvuru sonrasında tescil kararı alınana kadar yaşanan süreç ve prosedürler açıklandı.

Liste