• Bizi sosyal medyada da takip edin

Teknopark Ankara University4Society AYBÜ´nün ´Girişimcilik Maratonu´ etkinliğine ev sahipliği yaptı

Toplumun günlük hayatında karşılaştığı sorunlara teknoloji tabanlı çözümler getirebilme gayesiyle, bu sorunlara çözüm olabilecek fikirleri olan, farklılık ve farkındalık yaratmayı hedefleyen yazılımcı, tasarımcı ve iş ge

Yapılan yoğun ön hazırlık çalışmasının ardından, Genel Müdürümüz Berk Yavru'nun açılış konuşması ile başlayan etkinlik tam 2 gece 3 gündüz devam etti.

 

Toplumun günlük hayatında karşılaştığı sorunlara teknoloji tabanlı çözümler getirebilme gayesiyle, bu sorunlara çözüm olabilecek fikirleri olan, farklılık ve farkındalık yaratmayı hedefleyen yazılımcı, tasarımcı ve iş geliştiricileri bir araya getiren 48 saatlik bir iş fikri hızlandırma maratonu olan program 28 Şubat - 1 Mart tarihleri arasında kesintisiz olarak gerçekleştirildi.

 

Katılımcıların çoğunluğu Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi olmak üzere bir çok üniversitenden katılan öğrencilerinden oluşan etkinliğin amacı üniversite öğrencilerine girişimciliği uygulamalı olarak öğretmek ve girişimciliğe adım atmak isteyen öğrencilere yol göstermekti.

 

Yarışma ilk olarak fikir sunumlarıyla başladı. Fikri seçilen katılımcılar ekiplerini kurarak 48 saatlik maratona başladılar. Yarışma boyunca katılımcılar "iş modeli kanvas", "tasarım odaklı düşünce", "jüriye/yatırımcıya sunum" eğitimlerini almakla birlikte iş fikirlerini gerçekleştirirken alanında uzman mentörlerin desteğini aldılar.

 

İvedik OSB ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin yarışmacıların çalışmalarını Ankara Millet Vekili Sayın Zeynep Yıldız ile birlikte incelediler. Projeler hakkında bilgi edindiler.  

 

Yarışmanın sonunda ilk üçe giren projeler aşağıdaki gibi oldu:

  1. ekip öğrencilerin günlük iş bulabilmelerini sağlayan "calis.com"
  2. ekip müziği eğlenceli şekilde öğretmeyi hedefleyen "melodyo"
  3. ekip AR teknolojisiyle kullanıcıların online ortamlarda kıyafetlerini satın almadan üzerilerinde deneyebilecekleri "wearup"

İlk 3 ekipte Projectzone'dan projelendirme desteği almaya hak kazandı. Aynı zamanda University4Society'nin hızlandırma sürecine girmeye hak kazanırken 1. Ekip projesini gerçek hayata geçirdiğinde Teknopark Ankara NAR Kuluçka Merkezi'nde 1 yıllık ücretsiz kübik desteği almaya hak kazandı.

 

Liste