• Bizi sosyal medyada da takip edin

 

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

 

Üniversitelerde yapılan bilimsel araştırmaların ekonomik değere dönüşmesi ve bilimsel araştırmaların sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirilmesi, ektin üniversite-sanayi işbirliği ile mümkün olabilir. Teknopark Ankara Teknoloji Transfer Ofisi, Teknopark Ankara ve İvedik Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmaların yürüttükleri Ar-Ge projelerinde ihtiyaç duydukları akademik desteğe ulaşmalarına yönelik çalışmalar yürütmektedir.

Üniversite-Sanayi İşbirliği Modülü hizmetlerinin iki temel görevi bulunmaktadır. Birincisi, firmaların proje konusu doğrultusunda uygun araştırma altyapısına sahip üniversite ve tecrübeli akademisyenlerin tespit edilmesi, görüşmelerinin organize edilmesi ve işbirliği sözleşmesinin hazırlanmasını kapsamaktadır. İkinci görevi ise üniversitelerde yürütülen bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan bilginin ticarileşerek ekonomik değere dönüşmesi için uygun üretici firmalarla araştırma sahibi akademisyenlerin eşleştirilmesi faaliyetleridir.

Üniversite kampüslerinde faaliyet gösteren teknoloji transfer ofislerinin aksine İvedik Organize Sanayi ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi gibi Türkiye’nin en önemli üretim merkezinde konumlanan Teknopark Ankara, bilginin ürüne dönüşerek ticarileşmesi için gerekli veri ve tecrübeye sahiptir. Ar-Ge projeleri kapsamında geliştirilen ürünün prototiplendirilmesi, prototipi üretilen ürünlerin seri üretimine yönelik çalışmaların yapılması ve üretilmesi için ilgili firma/firmaların tespit edilmesi, görüşmelerin organize edilmesi, işbirliği sözleşmelerinin hazırlanması hizmetleri Teknopark Ankara Teknoloji Transfer Ofisi tarafından sağlanmaktadır.